otrdiena, 2016. gada 26. aprīlis

Pensija

Pensija ir kas tāds ko mēs visi, tādā vai citā veidā, bet ceram sagaidīt savās vecumdienās. Šo naudu mēs esam pelnījuši visu savu mūžu strādājot un to ceram izmanto savai, pelnītajai, atpūtai. Bieži, pensija liekas kā kas tāds, kas mūs īpaši neskars, bet pienākot attiecīgajam laikam, varam atskārst, ka vajadzēja nedaudz vairāk un rūpīgāk tai gatavoties.

Ir dažādi pensijas veidi. Vispopulārākais ir vecuma pensija. Šo pensiju mēs saņemam kad esam sasnieguši noteiktu vecumu. Tiesības uz vecuma pensiju ir Latvijā dzīvojošiem cilvēkiem, kas ir bijuši pakļauti valsts obligātajai pensiju apdrošināšanai un sasniegušas likumā noteikto pensijas piešķiršanas vecumu. No 2014.gada 1.janvāra pensionēšanās vecums 62 gadi tiek palielināts par trim mēnešiem ik gadu - līdz 2025.gada 1.janvārī tas būs 65 gadi. Nepieciešamais apdrošināšanas stāžs, lai saņemtu pensiju ir 15 gadi, bet no 2025.gada 1.janvāra – 20 gadi. Jūsu vecuma pensijas apmērs ir tieši atkarīgs no tā cik daudz esat sava mūža laikā strādājuši un kādas cik liels ir sociālajā nodoklī iemaksātais naudas apjoms.

Pensijas tiek piešķirtas arī pirms pensionēšanās vecuma sasniegšanas. Ja jūsu apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem, tad varat doties pensijā divus gadus pirms noteiktā vecuma sasniegšanas. Kā arī, ja bērna vecākam vai aizbildnim, kura apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 25 gadiem, 5 gadus ātrāk var pieprasīt vecuma pensiju, ja laika periodā, līdz bērns sasniedzis 18 gadu vecumu:

  • Ne mazāk kā astoņus gadus ir aprūpējis piecus vai vairāk bērnus.
  • Vai aprūpējis bērnu, kurš normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā vismaz astoņus gadus ir bijis atzīts par bērnu ar invaliditāti.