pirmdiena, 2016. gada 9. maijs

Kas ir budžets?

Budžets ir visu mūsu finanšu kopums. Tas ir kas tāds no kā izbēgt mēs nevaram. Lai cik maz uzmanības mēs tam veltītu, budžets ir katram no mums. Budžets ir valstij, uzņēmumam, ģimenei, katram cilvēkam, pat bērnam var būt savs budžets kad vecāki iedod kabatas naudu. Tas ir ienākumu un izdevumu plāns kādam noteiktam laika posmam.

Valsts budžets ir ļoti apjomīgu ienākumu un izdevumu kopums, bet savā būtībā tas ir tāds pats kā ģimenes budžets. Ir noteikts pieejamo līdzekļu apjoms un nebeidzamu vajadzību kopums. Budžets sadala šos līdzekļus tā, lai apmierinātu maksimāli daudzas no vajadzībām. Visas vajadzības nekad nevar apmierināt ne valsts ne individuālā līmenī. Tādēļ tiek veidots budžets, lai nerastos tāda situācija, ka tiek izpildītas tādas vajadzības, kuras nebūtu prioritāras, bet paliek neizpildītas tās kuras ir obligātas. Valsts līmenī tiek sadalīti miljoni, tie tiek novirzīti attiecīgo vajadzību apmierināšanai. Cik daudz līdzekļu nonāk katras nozares rīcībā ir ļoti strīdīgs jautājums, bet šie līdzekļi ir jāsadala, jo visiem ir nepieciešama nauda, bet visiem tās nekad nepietiek. Tieši šī iemesla dēļ, ar valsts budžeta izveidi strādā profesionāļi gan ekonomikas gan citās jomās. Pie šādiem līdzekļu apjomiem ir nepieciešamas lielas zināšanas un spēja plānot ne tikai esošo, bet arī nākotni.

Arī katram uzņēmumam ir savs budžets. Šeit tiek iekļauti visi izdevumi un ienākumi. Ņemot vērā budžetu tiek veikta uzņēmuma paplašināšana, tiek maksātas algas, tiek veikti dažādi projekti un tamlīdzīgi. Tāpat ka valsts līmenī, šeit ir profesionāli cilvēki kuri nodarbojas ar budžeta plānošanu un sadali. Grāmatveži, ekonomisti un citi uzņēmuma vadošie darbinieki veido ne tikai mēneša, bet gada budžetu, šādi gatavojoties nākotnei.

Ģimenes budžets no valsts budžeta atšķiras ar līdzekļu apjomu. Arī ar vajadzībām, jo valsts līmenī ir jālabo ceļi, jāveido lieli projekti un citas, līdzīgas, darbības, bet ģimenes budžetā ir jāmaksā komunālie rēķini, jāpērk pārtika, jāpērk apģērbs un tamlīdzīgi. Budžeta plānošana atļauj to visu izdarīt pēc iespējas efektīvāk. Lai arī lielākajai daļai no mums nav diplomi ekonomikā, mēs spējam veikt brīnumus kad nākas rast dažādas iespējas kā savilkt galus kopā un izveidot stabilu budžetu.