svētdiena, 2016. gada 21. augusts

Kas ir mezanīna aizdevums

Mezanīna aizdevums ir uzņēmumiem pieejams naudas kredīts, kuru finansē Latvijas Garantiju Aģentūra jeb LGA, un tas ir kā papildus aizdevums jau esošam kredītam no bankas, vai arī kā vienīgais maksājums mazākiem uzņēmumiem, kuriem bankas kredītu atsaka. Jāpiebilst, ka LGA nebūt nav vienīgā iestāde, kas sniedz iespēju saņemt šo aizdevumu, jo Latvijā darbojas vairākas iestādes, kas var jums aplīdzēt saistībā ar mezanīna aizdevumu.

Ar mezanīna aizdevumu var segt gan investīciju, gan apgrozāmo līdzekļu izmaksas, kas saistītas ar produkcijas dažādošanu ar jauniem produktiem, ražošanas paplašināšanu vai būtisku maiņu, jauna komersanta izveidi vai esoša komersanta paplašināšanu.

Šis aizdevuma veids tiek, savā ziņā uzskatīts par zelta vidus ceļu starp bankas aizdevumu un privātu ieguldījumu. Latvijā tas ir salīdzinoši jauns, jo radies tikai 2011. gadā, bet tā popularitāte turpina augt, jo tas piedāvā lieliskas iespējas attiecīgās situācijās.

Šis kredīta veids parasti nepārsniedz 40% no kopējām projekta izmaksām. Tas, savukārt nozīmē, ka attiecīgajam uzņēmumam pašam nāksies segt lielāko daļu izmaksu, kas ir, saistītas ar projekta izstrādi, bet situācijās kad pietrūkst daļa līdzekļu projekta pilnīgai pabeigšanai, vai ir kādas iespējas attīstīt uzņēmējdarbību pelnošā un perspektīvā sfērā, tad šāds aizdevums var būt ļoti noderīgs, un tieši laikā.

Mezanīna aizdevuma ir lielāki procentu maksājumi nekā ar garantiju saņemtam bankas kredītam, jo parasti šo kredītu ir iespējams saņemt ar vieglākiem nosacījumiem. Tāpat, to ir iespējams saņemt bez kādas konkrētas ķīlas, šo aizdevumu ņēmējiem lielāka interese ir potenciālajā nākotnes peļņā un vispārēja aizdevuma atmaksa no šīs peļņas. Šī aizdevuma procentu likme var būt pat līdz 20%, bet katrs attiecīgais uzņēmums vai iestāde kas šos aizdevumus var izsniegt, kā jau visur, var nedaudz koriģēt savu konkrēto piedāvājumu, lai piesaistītu klientus tieši viņu piedāvājumam. Arī atmaksas periods var būt dažāds, bet aprasti tas ir pieejams līdz 10 gadiem.

Šis aizdevums var būt ļoti izdevīgs un noderīgs uzņēmumiem un uzņēmējiem kas ir nokļuvuši nelielās finanšu problēmās tajā brīdī kad cenšas īstenot kādu pelnošu projektu vai attīsta savu uzņēmējdarbību, lai to veicinātu.