ceturtdiena, 2016. gada 1. septembris

Ilgtermiņa aizdevumi

Par ilgtermiņa aizdevumiem varētu uzskatīt visa veida aizdevumus, kuru atmaksas termiņš pārsniedz 5 gadus. Lielākā daļa ilgtermiņa aizdevumu tiek noformēti ar nodrošinājumu jeb ķīlu un ar iespēju piesaistīt galvotāju. Šāda veida aizdevumus piedāvā gan banku, gan nebanku aizdevēji turklāt, atkarībā no aizdevuma veida, tie tiek izsniegti kā juridiskām, tā arī fiziskām personām.

Populārākie ilgtermiņa kredītu veidi ir:


  • Hipotekārais kredīts – kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu (māju, dzīvokli, zemi un citiem nekustamajiem īpašumiem)
  • Ilgtermiņa auto līzings – aizdevums automobiļa iegādei. Ilgtermiņa auto līzings pieejams ar atmaksas termiņu līdz pat 7 gadiem.
  • Investīciju kredīti jeb aizdevumi uzņēmējdarbībai –ilgtermiņa aizdevumi uzņēmējdarbības attīstībai, zemes vai nekustamo īpašumu iegādei, tehnikas iegādei un daudz kam citam.

Visbiežāk ilgtermiņa kredītus piedāvā noformēt bankas, taču Latvijas aizdevumu tirgū darbojas arī daži nebanku aizdevēji, kas piedāvā ilgtermiņa aizdevumus pret nekustamā īpašuma ķīlu un kredītus uzņēmumiem. Lai gan noteikumi kredīta saņemšanai bankās lēnām kļūst pielaidīgāki, nebanku aizdevēju piedāvājums un ne tik striktie noteikumu aizdevuma saņemšanai, bieži vien var izrādīties laba alternatīva, piemēram, mājokļa kredīta gadījumā.

Noformējot ilgtermiņa aizdevumu, īpaši liela uzmanība jāpievērš aizdevuma gada procentu likmei (GPL), konkrētam atmaksas termiņam. Tieši GPL ir rādītājs, ar kura palīdzību salīdzināt kredīta izdevīgumu un izmaksas, salīdzinājumā ar citiem līdzīgiem kredītu piedāvājumiem. Lai salīdzināšanas rezultāti būtu objektīvi un patiesi, salīdzinot dažādus piedāvājumus izmantojiet vienu un to pašu aizdevuma summu un vēlamo atmaksas termiņu visu piedāvājumu salīdzināšanai, jo vairāku aizdevēju procentu likmes mēdz mainīties atkarībā no izsniedzamās aizdevuma summas un atmaksas termiņa.

Pastāv iespēja, ka pēc aizdevuma pieteikuma saņemšanas, aizdevējs Jums norādīs citu GPL, nekā tas bijis aizdevēja mājas lapā vai kredītu kalkulatorā, tas tāpēc, ka aizdevēji katru kredīta pieteikumu izvērtē individuāli, ņemot vērā personas kredītvēsturi un dažādus riska faktorus, tāpēc internetā pieejamās gada procentu likmes būtu jāuztver informatīvi un jāizmanto vispārējai aizdevumu piedāvājumu salīdzināšanai un piedāvājuma izdevīguma noteikšanai.