pirmdiena, 2016. gada 3. oktobris

Valstis, kurās iedzīvotāju vidējais mūža ilgums ir vislielākais

National Geographic pētnieks Dens Butners (Dan Buettner) ir izveidojis pētnieciski pamatotu pasaules zilo zonu (bluezones) sarakstu, kuru iedzīvotāji sasniedz vislielāko mūža ilgumu. Tās ir Ikaria Grieķijā, Sardīnija Itālijā, Nikoja Kostarikā, Loma Linda ASV un Okinava Japānā, kur arī dzīvojusi sieviete ar visilgāko mūžu pasaulē. Ne visas valstis, kuru paspārnē ir ilgdzīvotāji, pēc ekonomiskajiem kritērijiem atbilst pasaules augstākajam rangam, izņemot ASV un Japānu. Tas nozīmē, ka ilgdzīvošanas rekordi nav nacionālā kopprodukta vai citu labklājības rādītāju ietekmēti. Piemēram, ASV pēc nacionālā ienākuma uz vienu iedzīvotāju sasniedz 10. vietu pasaulē, Japāna ir 28. vietā, Itālija - 30., Grieķija - 40., bet Kostarika - 64. vietā. Dena Butnera izveidotā vietne aicina pievienoties viņa izveidotajai organizācijai, lai kopīgi mācītos dzīvot ilgāk un labāk.

Kādi tad ir nosacījumi ilgai un laimīgai dzīvei? Kā stāsta Dens Butners par Ikarijā piedzīvoto, šī Grieķijas ciemata iedzīvotāji atrodas nemitīgā kustībā. Ik pēc 20 minūtēm notiek kaut kas jauns. Viņi darbojas savos piemājas dārzos, audzējot praktiski visu ēšanai nepieciešamo. Viņi mostas bez pulksteņa, brokastīs lieto dārzeņus, augļus, maizi, vīnu, tēju vai kafiju, nosnaužas pusdienlaikā, un tiem ir ļoti aktīva sociālā dzīvē. Cieša komunikācija ar kopienas locekļiem ir viena no ilgdzīvotāju ikdienas sastāvdaļām. Maize top pašu rokām, viss tiek izaudzēts personīgajos zemes īpašumos. Tās ir darbības, par kurām nedomā, kas neprasa disciplinētu pieeju, bet ir kaut kas dabīgs un pašsaprotams. Tomēr šīs kustības paredz nepārtrauktu aktīvu pieeju. Ikarijā cilvēki dzīvo vidēji astoņus gadus ilgāk, kā ASV. Viņi nesteidzas, bet izbauda kvalitatīvu laiku kopā ar labu sabiedrību.

Sardīnijā ļaudis pavada vidēji par desmit gadiem ilgāku laiku šai saulē, nekā cilvēki ASV, turklāt šeit ir visvairāk vīriešu simtgadnieku kā jebkurā citā vietā pasaulē. Sardīnieši bauda relaksētu, taču aktīvu dzīvesveidu.

Okinavā dzīvojusi pasaules vecākā sieviete, bet tās ēdiens esot ilgdzīvošanas atslēga. Okinaviešu diēta balstīta uz dārzeņiem. Saldie kartupeļi un tofu ir zema tauku satura produkti, goija (goya) satur antioksidantus un nodrošina labu cukura līmeni asinīs, bet tikai īpašos gadījumos tiek lietota cūkgaļa - retās ceremonijās, turklāt nelielos daudzumos.

Loma Linda ir saulaina Kalifornijas pilsēta, kuru apdzīvo 9000 Adventes draudzes locekļu. Veselīgs ēdiens, atteikšanās no alkohola un cigaretēm, aktīvs dzīvesveids un 24 stundu gavēnis ik nedēļu papildina savstarpējo ciešo draudzību iedzīvotāju vidū, kas arī ir viens no laimīga mūža nosacījumiem.

Nikojā, Kostarikā, iedzīvotāju ilgmūžības recepti veido gan magnēzija un kalcija bagātinātais ūdens, gan ģimenes saites, gan „plandevida” - dzīves jēga. Kostarikas ekonomiskā situācija gan ir nodrošināta, taču kostarikāņi veic tikai 15 % no tām darbībām, kuras tradicionāli veido Amerikas pilsoņu veselības aprūpi.