trešdiena, 2016. gada 2. novembris

Labākās vietas, ko apceļot 2016. gadā

Lai Jums nešķistu, ka ceļošana ir domāta tikai tiem, kas pelna vairāk, kā vidējais latvietis, un ka arī es piederu pie šī loka, pastāstīšu par dažām iespējām, kuras pretēji valdošajam noskaņojumam ir gluži pieejamas.

Pirmkārt, jāpiemin jau daudzviet atzīmētā Latvijas dažādība. Tik daudzi no mums vēl nav izpētījuši savu dzimto zemi, un apņēmīgi stāsti par ceļotājiem kājniekiem vai riteņbraucējiem pavīd vai ikkatru nedēļu kādā preses izdevumā. Bet pat, neievērojot šo pieredzi, mēs varam iedvesmoties no daudzveidības, kura sastopama tepat, Latvijā.

Zilo ezeru zeme - vieta un objekti, par kuriem daudzi dzirdējuši, bet kurš nemaz nav tik bieži apmeklēts dabas stūrītis. Ja izdodas piekļūt kādai mazapdzīvotai ūdenstilpnei Latgalē, var pat nemeklēt populārus kempingus un viesu namus. Savulaik ir ņemta līdzi izkapts un appļauta ezermala, izveidojot lielisku atpūtas vietu vienatnes cienītājiem. Arī iepazīšanās ar vietējiem saimniekiem neprasa iepriekšēju sagatavošanos - ņem ciet savu katliņu un dodies palūgt tikko izslauktu pienu. Izplānota maršruta piekritējiem ir pieejamas neskaitāmas gleznainas ainavas, ko piedāvā Latgale.
Vēstures mīļotājiem jāņem talkā grāmatas par Latvijas muižām un pilīm, sastādot pašiem savu unikālu ceļojuma plānu. Tā var izveidot maršrutu ne vienam vien gadam. Atceros, kas stāstīts par ceļu uz Santjago de Kompostela (Santiagode Compostela). Apmēram 800 km garais svētceļnieku kājām došanās attālums dažiem nav paveicams īso atvaļinājumu dēļ. Tāpēc cilvēki dodas uz Spāniju (Ziemeļu ceļā) vai Franciju (Francijas ceļš), sadalot mērojamo gabalu vairākos nogriežņos, ko paveic no gada gadā - tad šāds maršruts der ne vien 2016. bet vēl pāris gadiem uz priekšu.

Sasniedzami ceļa mērķi ir noskatāmi arī Lietuvā un Igaunijā. Ar bērniem jāapciemo Lietuvas Jūras muzejs un delfinārijs Klaipēdā un turpat netālu esošais Dinozauru parks. Lotes ciems Igaunijā ir plaši iecienīta atpūtas vieta ģimenēm ar bērniem, īpaši mazajiem, kuri pēc tāda paša nosaukuma multiplikācijas filmas noskatīšanās aizrautīgi piedalās it visās atrakcijās un aktivitātēs. Tartu Bērnu zinātnes centrs AHHAA neatstāj vienaldzīgus arī pieaugušos.

Ja esat nobriedis ceļot ar savu auto mazliet tālāk, ieteicams izpētīt tuvo Eiropu – Poliju, Vāciju un Franciju. Apmēram 5000 km garš ceļš var likties nogurdinoša izklaide, taču tai jāpiešķir papildu vērtība (ģimenes brauciens, kāzu ceļojums, piedzīvojums divatā) - tad viss ir sasniedzams. Var doties arī mazliet tālāk - uz Spāniju un Portugāli, bet tas ir nedaudz garāks un sarežģītāks uzdevums. No pieredzes vadoties, spriežu, ka iepriekšēja plānošana vajadzīga vien gadījumos, ja esat nolēmuši apmesties kempingos. Ap septiņiem vakarā daudzas brīvdabas atpūtas bāzes slēdz vai arī tās ir jau pilnībā aizņemtas.

Šis gads jau tuvojas noslēgumam, tāpēc vērts padomāt par slēpošanas kūrortu izvēli. Aviokompānija AirBaltic laiku pa laikam piedāvā diezgan plašu īpašo lidojumu cenu izvēli, arī uz tādiem populāriem slēpošanas galamērķiem kā Tatri, Minhene un citiem. Ja izdodas nomedīt lētākas biļetes, ceļošanu krietni atvieglo gaisa transports, auto braucienu varbūt atliekot uz silto sezonu. Noder pārskatīt arī citu avio pārvadātāju ekonomiskās klases biļetes - izdevīgi, ja meklējam laikus. No Slovākijas iecienītajiem slēpošanas kūrortiem jāmin Jasna, no zviedru piedāvājuma - Ore, bet Gruzijas ziemas sporta iespējas sastopamas četros kalnu kūrortos. Atliek tikai izvēlēties savam maciņam atbilstošāko.
Jaunā gada sagaidīšana Vīnē vai kādā tikpat krāšņā Rietumeiropas pilsētā ir gana iekārojams mērķis romantiskai divatā būšanai, bet skaļam draugu pulkam labāk izvēlēties kosmopolītisko Berlīni.